Artykuły

Kolumna Aabratek - czym się wyróżnia? Kiedy warto kupić taki sprzęt?

Materiał partnera:

Otrzymanie czystego, bezwonnego spirytusu jest możliwe dzięki kolumnie rektyfikacyjnej. Im wyższa jest taka kolumna, tym lepszą jakość uzyskuje destylowany alkohol, jednak nie wszędzie da się ustawić tak duży sprzęt. W takich przypadkach rekomendowanym rozwiązaniem jest model Aabratek.

owoce


Dlaczego destylator powinien być wysoki?



Wysoka aparatura do destylacji nie przyspieszy samego procesu, bardzo jednak wpłynie na stopień oczyszczenia oraz moc destylatu. Inaczej mówiąc, jeśli użytkownikowi zależy na produkcji wysokiej jakości spirytusu o maksymalnej mocy, kolumna powinna mieć co najmniej 100 cm - destylacja na niższym sprzęcie jest możliwa, ale trzeba się wtedy liczyć z nieco gorszymi wynikami.

Wyższa kolumna poprawia wydajność parowania i skraplania alkoholu, dzięki czemu można uzyskać spirytus o mocy 96 proc., pozbawiony smaku i zapachu. W destylatorach typu potstill, które są z zasady przeznaczone do produkcji słabszych alkoholi z owoców lub zbóż, również można przeprowadzić destylację wielostopniową w celu otrzymania wysokoprocentowego alkoholu. W takim wypadku potstill powinien być wyposażony w dodatkowy system (tzw. reflux); Pozwoli to na uzyskanie bardzo mocnego alkoholu (pow 90%), choć nie tak czystego i mocnego jak czysty 96% spirytus z kolumny rektyfikacyjnej.

Jak wygląda kolumna Aabratek?



W niskich pomieszczeniach będzie problem z zamontowaniem odpowiednio wysokiej kolumny - trzeba pamiętać, że między rurą a sufitem powinien zostać zachowany odstęp co najmniej kilkunastu centymetrów. Model Aabratek, dostępny m.in. na dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54, ma niższą wysokość niż pionowa kolumna klasyczna, pracuje jednak tak samo wydajnie jak ona. To zasługa pochylonej pod kątem głowicy - w porównaniu do kolumny pionowej model Aabratek jest nawet o 30 cm niższy. Więcej o tego typu sprzęcie: dobrydestylator.pl.

Jak pracuje się na kolumnie Aabratek?



Poza różnicą w konstrukcji, kolumna Aabratek pracuje tak samo. Służy przede wszystkim do destylacji czystego spirytusu, ale wybierając wersję z dwoma systemami odbioru można też na takim sprzęcie zrobić alkohol smakowy. Kolumna Aabratek, aby była uniwersalna, powinna być wykonana z miedzi - kolumny ze stali nierdzewnej w mniejszym stopniu nadają się do produkcji destylatów smakowych, a przy produkcji spirytusu zwykle osiąga się gorsze rezultaty.

Kolumnę Aabratek, tak samo jak tą klasyczną, można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, np. papugę z chłodniczką, regulator mocy, ocieplenie kotła, odpinaną głowicę, sondę pomiaru temperatury wody, czy wydłużenie latarki. Wszystkie te akcesoria ułatwiają destylację, powodują mniejsze zużycie energii czy wody, jak również pomagają uzyskać najlepsze rezultaty.
© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.