Na samą myśl po cyklinowanie podłogi dostajemy gęsiej skórki. Przed naszymi oczami okazuje się obraz totalnego bałaganu, fachowców w domu lub mieszkaniu i ogromnych kosztów, które musielibyśmy zapłacić za taką usługę. Jednak tego typu odnawianie pakietu to już przeżytek.
Na samą myśl po cyklinowanie podłogi dostajemy gęsiej skórki. Przed naszymi oczami okazuje się obraz totalnego bałaganu, fachowców w domu lub mieszkaniu i ogromnych kosztów, które musielibyśmy zapłacić za taką usługę. Jednak tego typu odnawianie pakietu to już przeżytek. Aktualnie cyklinowanie podłogi możemy wykonać metodą bezpyłową, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego bałaganu. Jednak musimy pamiętać, że również ten zabieg renowacyjny wymaga od nas odpowiedniego przygotowania.
Czym właściwie jest cyklinowanie podłogi?
Zabieg cyklinowania to nic innego jak czynności, które polegają na usunięciu oraz mechanicznych zeszlifowaniu starych powłok lakierniczych lub malarskich. Musimy jednak pamiętać o tym, że w całym tym procesie dochodzi również do ze szlifowania niewielkiej warstwy drewna. Dzięki temu możliwe jest odnowienie drewnianej posadzki i nadanie jej świeżego wyglądu. W ten sposób nie musimy inwestować w nową podłogę, gdyż ta odnowiona posłuży nam przez długie lata.
Czy warto cyklinować podłogę?
Drewno jest naturalnym surowcem, który doskonale prezentuje się w wielu aranżacjach i jednocześnie pasuje do różnych stylów wykończenia wnętrz. Oznacza to więc, że jeżeli posiadamy drewnianą posadzkę, które niekoniecznie wygląda świeżo, zauważam różnego rodzaju wgłębienia, zarysowania, plany czy po prostu zdarty lakier, warto zdecydować się na jej renowację. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem okaże się cyklinowanie podłogi. W ten sposób będziemy mogli dość łatwo nadać naszym uszkodzonym deskom lub parkietowi nowego wyglądu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sam zabieg renowacyjny jest dość wymagający. Wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego cały proces należy odpowiednio zaplanować. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne będzie opróżnienie mieszkania z mebli, dekoracji, a także należy pamiętać o usunięciu listw przypodłogowych.
Pamiętajmy również o tym, że cyklinowanie podłogi to zabieg, który zaleca się bez względu na stan podłogi. Oczywiście trudno będzie poddawać renowacji posadzkę, która jest mocno zniszczona, spróchniała, czy wybrakowana. Jednak za każdym razem, kiedy zdecydujemy się na malowanie naszej posadzki lub lakierowanie jej, olejowanie, czy nawet bejcowanie, koniecznie należy wykonać cyklinowanie. Sam zabieg przeprowadza się raz na kilka lat, a nawet kilkanaście. Zdarzają się oczywiście sytuacja, że odnowiona podłoga będzie prezentowała się przez długie lata bez konieczności jej renowacji. Nawet trzydziestoletni parkiet może wyglądać dobrze, o ile będziemy go właściwie pielęgnować.
Czy odnowienie drewnianej podłogi bez cyklinowania jest możliwe?
Fachowcy mają tutaj jedną znaczną odpowiedź - tylko cyklinowanie podłogi jest zabiegiem, który może idealnie oczyścić zniszczoną powierzchnią, zeszlifować uszkodzoną warstwę powłoki zabezpieczającej, a jednocześnie zadba o jej wyrównanie. Pamiętajmy, że im staranniej wykonamy ten zabieg renowacyjny, tym lepszy efekt osiągniemy. Oczywiście należy pamiętać również o tym, by po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy, co wykonuje się kilkukrotnie, pamiętać o wyborze odpowiedniego preparatu zabezpieczającego. Zdecydowana większość osób decyduje się po prostu na lakierowanie drewna.
Właściwe przygotowanie
Wspomnieliśmy już o tym, że zabieg renowacyjne dotyczące drewnianej posadzki wymaga odpowiedniego przygotowania. Niestety, ale konieczna będzie wszystko usunięcie wszystkich mebli i sprzętów, stojących na podłodze. Wykluczamy oczywiście zabudowę stałą, gdyż rozkręcanie jej i późniejsze skręcanie przysporzyłoby nam wiele trudności. Podłogi należy dokładnie umyć, a także pamiętać o zdemontowanie listew przypodłogowych. Na oknach nie powinny zostać zawieszone firanki, warto zdjąć wiszące półki oraz inne elementy dekoracyjne, by ich nie pobrudzić wydobywającym się pyłem. Aktualnie możemy liczyć na to, że cyklinowanie podłogi będzie odbywało się bezpyłowo, ale i jednak po przeprowadzonych pracach renowacyjnych koniecznie musimy posprzątać.
Podsumowanie
By cyklinowanie się powiodło, potrzebna nam będzie odpowiednia maszyna. Oczywiście w tym celu należy wypożyczyć cykliniarkę, jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie prac renowacyjnych samodzielnie. Potrzebne nam będą również różne papiery ścierne - odpowiedniej gradacji, wałki, pędzle, szlifierka Kątowa, by poradzić sobie zeszlifowaniem w trudno dostępnych miejscach, a także dobrze dobrany preparat zabezpieczający naszą odnowioną podłogę.