Przygotowania do wesela nie są wcale prostą sprawą. Wiele spraw do załatwienia musi być przeprowadzanych w odpowiednim czasie. Przedstawiamy więc przykładowy terminarz, do jakiego należałoby się zastosować, żeby zorganizować udane przyjęcie weselne.
18-6 miesięcy wcześniej
Według mojej oceny, optymalnym terminem na przystąpienie do pierwszych przygotowań jest okres od roku do najpóźniej sześciu miesięcy przed uroczystością.
Musicie zadecydować, jaki rodzaj ślubu weźmiecie : konkordatowy, cywilny, czy też oddzielnie kościelny i cywilny. Oczywiście trzeba ustalić przybliżoną datę ślubu oraz warto też pomyśleć o ewentualnej podróży poślubnej (miejsce, czas, wizy, wymagane szczepienia i wszelkiego rodzaju przygotowania zależne od wyboru wypoczynku).
Wstępnie należałoby porozmawiać z pracodawcami o urlopie. Wybrać miejsce, w którym odbędzie się uroczystość: Urząd Stanu Cywilnego lub odpowiedni kościół według tradycji – wybieramy parafię do której należy Panna Młoda, ale nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić. Jeżeli zdecydowaliście się na ślub kościelny lub konkordatowy podstawą jest zorientowanie się, kiedy odbywają się nauki przedmałżeńskie. Wstępnie zaplanujcie sobie listę gości oraz dobierzcie świadków waszych zaślubin.
Pół roku przed…
Nie zwłocznie musicie podjąć decyzję gdzie i kiedy mają odbyć się uroczystości i skonfrontować swoje ustalenia z właściwym urzędnikiem USC oraz księdzem. Przed ślubem trzeba się wyszaleć, nie zapomnijcie o ustaleniu miejsca i daty Waszych wieczorów: kawalerskiego i panieńskiego, ilości osób uczestniczących w tych imprezach, a także programu przewidzianych imprez.
Na pół roku przed ślubem czas na zadecydowanie o miejscu organizacji przyjęcia weselnego. Jeżeli ma być to restauracja dobrze jest wybrać się tam wcześniej na kolację i sprawdzić czy dany lokal spełnia Wasze oczekiwania.
Oprócz doboru miejsca, należy pomyśleć o zarezerwowaniu fotografa, wideo – rejestratora bowiem te osoby z pewnością stworzą reportaż, do którego po latach na pewno będziecie wracać. Przy dobrze osób zajmujących się fotografią i obsługą video, kierujcie się opinią innych osób, które mają za sobą dane uroczystości bądź zaufajcie firmom, które na rynku weselnym istnieją kilka lub nawet kilkanaście lat.
Należy się też zastanowić nad oprawą muzyczną. Rzadko się zdarza by, na takich uroczystościach grana była tylko muzyka mechaniczna, dlatego przejrzyjcie oferty zespołów muzycznych (płyty CD, najlepiej kasety video z wesel na których zespoły grały). Proponuję się też zapoznać z repertuarem jaki reprezentują – bo tu trzeba pamiętać że zespół ma grać dla każdego ( zależne np. od przedziału wiekowego gości).
5 miesięcy …
Czas pomyśleć o strojach, w których się zaprezentujecie w kościele, ewentualnie w drugim dniu weselnej zabawy. Mając na myśli strój, nie należy zapominać o wszelkiego rodzaju dodatkach. Jeżeli macie zamiar szyć wymarzone stroje (skorzystać z zakładu krawieckiego), 5 miesięcy przed to najwyższy czas, żeby się za to zabrać Jeśli chcecie natomiast je wypożyczyć lub kupić macie trochę więcej czasu na przejrzenie ofert wypożyczalni i salonów. Na pewno jednak nie należy z tym czekać na ostatnią chwilę.
Sprecyzujcie ostateczną listę gości wieczoru kawalerskiego i panieńskiego, ślubu oraz wesela (dostarczcie listę osób do osób, które organizują waszą uroczystość). Tych których wytypowaliście na świadków, należy odwiedzić, poinformować o decyzji którą podjęliście i zapytać o zgodę (Czy zechcą być świadkami na Waszym ślubie).
4 miesiące …
„Zaklepać” w zakładzie pracy Wasze urlopy, by przed ślubem nie było przykrych niespodzianek. Musicie zacząć kompletować wszystkie potrzebne dokumenty. Jeżeli po ślubie wybieracie się w podróż poślubną, dokonajcie potrzebnych rezerwacji (hotel, samolot, autokar).
3 miesiące …
Przed Wami wybór zaproszeń. Na rynku jest wiele firm oferujących wiele najróżniejszych ślubnych zaproszeń. Przejrzyjcie katalogi wybierzcie odpowiedni wzór, oraz tekst zaproszenia i zlećcie ich wykonanie.
Transport, a konkretnie zarezerwujcie sobie odpowiednie środki transportu dla gości (autobusy, busy) a przede wszystkim dla Was (limuzyna, zabytkowe samochody lub nawet bryczka). W przypadku przyjezdnych gości, gdy w domu zabraknie miejsc noclegowych rozejrzyjcie się za noclegiem dla przyjezdnych gości i dokonajcie rezerwacji.
Dobrze wybrać się też do jubilera, aby przejrzeć i zakupić obrączki. W obecnych czasach w każdym z zakładów na obrączkach wygrawerują na nich Wasze imiona oraz datę ślubu bez dodatkowej opłaty
2 miesiące …
Do ślubu coraz bliżej, jest to ostatni moment na rozesłanie zaproszeń (możecie zrobić to za pośrednictwem poczty lub doręczyć je osobiście). Jeżeli uroczystość weselna ma odbyć się w restauracji dobrze jest poprosić o potwierdzenie przybycia - pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych kosztów.
Trzeba też ustalić i skonfrontować przebieg uroczystości w kościele lub USC. Rozmowa z zespołem lub osobą odpowiedzialną za oprawę muzyczną na Waszej uroczystości. Dobór repertuaru, pierwszy taniec – to tylko nie liczne sprawy o których musicie z nimi porozmawiać. Większość zespół ma wieloletnie doświadczenie w takich imprezach i na pewno będą służyć Wam radą i zaproponują kilka interesujących pomysłów. Upewnić się co do fotografa i firmy video, ustalić pierwsze terminy sesji (np. z randki - spacer nocą po mieście itp.)
Już tylko miesiąc…
Nieodzowna będzie wizyta w cukierni, aby zamówić tort oraz ciasta, które zagoszczą na weselnych stołach. Podejmijcie też decyzję o wystroju sali( balony, świeczki, kwiaty – kolorystyka. Ustalcie ostateczne menu. Nie zapominajcie również o sobie - zarezerwujcie terminy wizyt: u fryzjera, kosmetyczki, solarium. Zamówcie kwiaty: wiązankę dla panny młodej i dla świadka, butonierki dla pana młodego i świadka, stroiki, dekorację stołów i sali.
2 tygodnie …
Próba generalna waszego image: Skompletujcie stroje, wszelkie dodatki i zróbcie "próbę generalną" wraz ze wstępną fryzurą i makijażem. Jeżeli coś nie zagra z całością będzie jeszcze czas na poprawki. Zweryfikujcie listę gości, bo może ktoś odmówił. Udajcie się na salę i tam wstępnie zaplanujcie gdzie rozsadzicie i w jaki sposób gości weselnych. Przekażcie swoje sugestie organizatorowi uroczystości.
1 tydzień
Ostatni moment na spotkanie z księdzem i urzędnikiem USC w celu ustalenia ostatecznej oprawy uroczystości. Ostatecznie zamknijcie listę gości weselnych i skonsultujcie po raz ostatni z organizatorem uroczystości. Uwaga:) nie denerwować się.
Dzień przed...
Przygotujcie obrączki i potrzebne dokumenty. Panna Młoda musi spakować swoją kosmetyczkę - powinny się w niej znaleźć dodatkowe rajstopy, tabletki od bólu głowy, perfumy, kosmetyki itp. Dla rozluźnienia atmosfery udajcie się w miejsce w którym lubicie spędzać wspólny czas zaplanujcie ślubny poranek, po powrocie uwaga !!! wcześnie połóżcie się spać.
To jest ten dzień !!
Tu już rad nie zamierzam udzielać, bowiem sami najlepiej wiecie jak radzić sobie ze stresem , tremą. Wypróbowane sposoby zastosujcie właśnie dziś. Panie niech nie zapomną o wcześniejszej umówionej wizyty u fryzjera i kosmetyczki. Jeżeli podczas ślubu zdarzy się coś nieoczekiwanego nie traktujcie tego jako katastrofy, lecz zapiszcie to na plus całej uroczystości jako dodatkową atrakcję.
Przed Wami teraz całe życie
Zwróćcie do wypożyczalni stroje, zastawę. Zbierzcie wszystkie telegramy, bileciki z życzeniami w jedno miejsce - będą w przyszłości świetną pamiątką. Załatwcie w pracy, urzędach, bankach formalności związane ze zmianą nazwiska. Spakujcie walizki i wyjedźcie w zaplanowaną wcześniej podróż poślubną. Udanego Wspólnego Życia !
Terminarz dla serwisu zloteobraczki.pl sporządziła firma MIX